Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

Atölye Muğla Bir'den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti

Atölye Muğla Bir'den Vodafone Akıllı Köy Ziyareti Kamudan özel sektöre gönüllülük esaslı kuruluşlardan öğrencilere birçok ziyaretçiyi ağırlayan Vodafone Akıllı Köy'ü, Atölye Muğla Bir ziyaret etti.
5.3.2018       303

Kamudan özel sektöre gönüllülük esaslı kuruluşlardan öğrencilere birçok ziyaretçiyi ağırlayan Vodafone Akıllı Köy'ü, Atölye Muğla Bir ziyaret etti.

Ege'nin tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmak adına faaliyet gösteren Atölye Muğla Bir ekibinden Şehir Plancısı Aslı Akalp ve Umut Demirci,  dijital dönüşüm ile sürdürülebilir kırsal kalkınma hedefiyle Aydın ilinin Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Mahallesi'nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti.

Gerçekleştirmiş oldukları ziyarette TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım, Tarımsal Teknolojiler Bölüm Başkanı Orhan Kurt ile bir araya gelen Atölye Muğla Bir ekibi, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknoloji ile artırmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy' ün hikâyesini dinledi. 

Çiftçiliği daha çok tercih edilen bir meslek haline getirerek kırsaldan kente göçü azaltmayı amaçladıklarını belirten Yıldırım, Vodafone Akıllı Köy' de teknolojinin tarımda sunmuş olduğu olanaklara değindi.  

Ayrıca Vodafone Akıllı Köy' de eğlenerek öğrenme ve sosyalleşme faktörlerini bir arada tutabilecek programlarla çiftçiler, çocuklar ve kadınlara yönelik eğitimler hakkında bilgi verildi.

Atölye Muğla Bir olarak Muğla'nın 13 ilçesindeki kırsal bölgelerde, 13 farklı tasarım disiplininden yürütücüler, katılımcılar, Muğla Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri, yerel oluşumlar ve halkın katılımıyla yaz atölyelerinde 13 proje geliştirdiklerini belirten Akalp, gençlere ilham vermeyi planlayan atölye çalışmaları yaptıklarını anlattı.