Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

Tülin Akın, Özyeğin Üniversitesi'nde Sosyal Girişimcilik ve Tarım 4.0'ı Konuştu

Tülin Akın, Özyeğin Üniversitesi'nde Sosyal Girişimcilik ve Tarım 4.0'ı Konuştu TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın, Özyeğin Üniversitesi'nde girişimci gençlerle buluştu.
3/9/2018       1429

Girişimcilik dünyasının kadın kahramanları, başarı hikâyelerini gençlerle bir araya getiren Özyeğin Üniversitesi, Sosyal Girişimci TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın'ı girişimci gençlerle buluşturdu.

2004 yılında Türkiye'nin ilk Sosyal Tarım Platformu olan www.tarimsalpazarlama.com ile başlayan girişimcilik yolculuğunu girişimci gençlerle paylaşan Akın, tarımdaki sorunları fark edip bu sorunları çözmek adına bu yolculuğa çıktığını belirtti.

Farklı bölümlerden birçok öğrencinin katıldığı konferansta Sosyal Girişimcilik ve Tarım 4.0'ı anlatan Akın,  aile çiftçiliğini teknoloji ve nitelikli bilgi ile verimliliklerini, yaşam standartlarına artırmaya yönelik çalışmaları geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy' de tarımsal sorunlara çözüm üretebilecek Tarım 4.0 uygulamaları gerçekleştirdikleri ifade etti.

Yeni nesil kırsal yaşam modeli Vodafone Akıllı Köy' de birçok üreticinin ve küçük aile çiftçilerinin hayatını kolaylaştıracak verim ve karlılıklarını artıracak sulama ve gübreleme teknolojisi, toprağın nem ve ısısını kontrol eden sensör teknolojileri ile sebze ve meyve kurutma ünitesi, taze yeşil ot tesisi ve toplu sağım ünitesi çalışmalarından bahsetti.

Sunumun ardından öğrencilerin tarımın durumu ve geleceği hakkında merak ettikleri soruları yanıtlayan Akın, ailesi tarım ile uğraşan ve mesleklerini tarıma yönelik geliştirmeleri konusunda endişeleri olan gençlere tarımın geleceği konusunda yol göstererek, geleceğin tarımla şekilleneğini belirtti.