Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

TAYEM, Vodafone Akıllı Köy'ü Ziyaret Etti

TAYEM, Vodafone Akıllı Köy'ü Ziyaret Etti Tarımdaki verimliliği artırmak ve çiftçilerin yaşam kalitesini yükseltmek misyonu ile kırsal alanda teknolojiyi buluşturan Vodafone Akıllı Köy, ilgi odağı olmaya devam ediyor.
28.6.2018       258

Çiftçilerden akademisyenlere,  özel sektörden kamu kurumlarına kadar farklı kesimden ziyaretçi gruplarını ağırlayan Vodafone Akıllı Köy'ü, Söke Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü (TAYEM) öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı 19 farklı ilden ziraat mühendisleri ziyaret etti.

Aydın İli Koçarlı İlçesine bağlı Kasaplar Mahallesi'nde yer alan dünyanın ve Türkiye'nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış ilk akıllı köyü olan Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret eden ziraat mühendisleri, geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy' ü ve çalışmaları Yıldırım'dan dinledi. Çiftçi gibi hissederek çiftçiler için tarımsal teknolojiler geliştirdiklerini ifade eden Yıldırım, iş ortaklarının katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmalardan bahsetti.

Çiftçilerin üretimdeki verimlilik ve gelir seviyesini artırmak üzere kurulan tarımsal teknolojiler, sera otomasyonu, malçlı üretim, bitkisel üretim çeşitliliği, modern meyvecilik çözümleri gibi uygulamalar hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

Sunumların ardından Tarımsal Teknolojiler Bölüm Başkanı Orhan Kurt eşliğinde saha gezisi gerçekleşti.

Saha gezisi sırasında ziraat mühendislerine, bitkisel üretim alanındaki ürün çeşitleri, akıllı sulama ve gübreleme sistemi, malçlı yetiştiricilik ve yüksek tüneller hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı. 

Tarladan anlık veri aktarımı yapan sensörler, meteoroloji istasyonu ile ilgili bilgi alan mühendislere küçük çiftçilerin faydalanabileceği tarımsal teknolojiler ve sağladığı kolaylıklar aktarıldı.

Türkiye'nin ilk Akıllı Mera Sistemi'nin kurulduğu Vodafone Akıllı Köy'de yer alan Akıllı Mera Sistemi ve toplu sağım tesisini gezen ziraat mühendisleri, hayvancılıkla verim ve karlılığı artıran çalışmaları yerinde inceledi.