Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı'dan Anlamlı Ziyaret

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı'dan Anlamlı Ziyaret Dünyanın ve Türkiye'nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış ilk akıllı köyü olma yolunda hızla ilerleyen Vodafone Akıllı Köy, Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı'yı ağırladı.
9/19/2018       319

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Vodafone Türkiye ve TABİT ortaklığında kırsal kalkınmaya destek olma hedefiyle hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı'ya AK Parti Koçarlı İlçe Başkanı Nedim Kaplan eşlik etti.

Ak Parti Milletvekili Rıza Posacı, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy'de TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın ile bir araya geldi.

Posacı, Türkiye'nin kırsal alanlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten bir sosyal girişim şirketi olan TABİT'in, tarımsal eğitimlerden sosyal sorumluluk projeleri ve tarımsal teknolojilere gerçekleşen projeler ve gelecek hedefleri hakkında TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın'dan bilgi aldı. Üretimin verimini akıllı tarım teknolojileri ile artırarak üreticilerin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi amaçlayan Vodafone Akıllı Köy'deki bitkisel üretim, hayvancılık çözümleri, tarımsal teknolojiler gibi uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Vodafone Akıllı Köy Uygulama Sahası Gezildi

Vodafone Akıllı Köy Koçarlı Kampüsü'nü ziyaret eden Posacı,  AR-GE Merkezi'ni gezerek yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı. AR-GE Merkezi incelemelerinin ardından Vodafone Akıllı Köy Uygulama sahasını gezilerek tarımsal teknolojiler, sera sensör teknolojisi, yüksek tüneller, akıllı sulama ve gübreleme ile modern meyvecilik, bitkisel üretime, Vodafone Akıllı Köy iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmalar aktarıldı.

 

Köy yaşamında çiftçinin hayat standartlarını yükseltmeyi, sosyal sorunlara inovatif ve kalıcı çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Akın teknolojiyi, çiftçi gibi yaşayarak, çiftçi gibi hissederek geliştirdiklerini ifade etti. Proje kapsamında iyi tarım teknikleri ve nitelikli hayvancılık faaliyetleri uygulandığı, gerek çiftçiler gerekse diğer misafirler tarafından akıllı tarım uygulamaları yerinde anlatıldığı aktarıldı.

Akıllı Mera ve toplu sağım tesisi ile devam eden teknik gezide hayvancılıkta verim ve karlılığı artıran ve hayvan sahiplerine kolaylık sağlayan sağım tesisinden ve faydalarından bahsedildi.

Zeytin Fidanı Hediye Edildi

Ak Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı,Vodafone Akıllı Köy'e gerçekleştirdiği anlamlı ziyaretin anısına kendisine armağan edilen zeytin fidanına isminin yazılı olduğu kartı astı.