Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

Vodafone Akıllı Köy'e Öğrencilerden Tam Not!

Vodafone Akıllı Köy'e Öğrencilerden Tam Not! Geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy, geleceğin mimarları lise öğrencilerini ağırladı.
7.11.2018       190

Vodafone Akıllı Köy 'ü ziyaret eden bilişim teknolojileri bölümü öğrencini öğretmenleri eşlik etti. Gerçekleşen ziyarette TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri İnsan Kaynakları Sorumlusu Emre Tümer, ziyaretçilerle bir araya geldi.
 
 
 
Vodafone Akıllı Köy gezisi, köyden kente göçün önüne geçmeyi ve çiftçilerin verimliliğini, karlılığını ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen TABİT'in hikâyesi ile başladı. Sunum da Kırsalı geleceğe hazırlayan TABİT'in geçmişten bugüne yapmış olduğu çalışmalar anlatıldı. 
 
 
Geleneksel tarım yöntemlerinin teknoloji ile buluştuğu Vodafone Akıllı Köy'ün, vizyonu ve çalışmalarının yer aldığı tanıtım,  kadın çiftçi projesi, çiftçilerin teknolojiyle tanışma hikayesi ve sütün teknoloji ile buluşma hikayesinin videoları izletildi. 
 
BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİLER
 
Sunumların ardından Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisi yapıldı. Teknik saha gezisinde öğrenci ve öğretmenlere eşlik eden Emre Tümer, sahada yer alan tarımsal teknolojilerden bahsetti. Tarımsal teknolojilere oldukça ilgili olan bilişim teknolojileri bölümü öğrencileri, bu teknolojilerin çiftçilere sağladığı olanakları ilgiyle dinledi. Bitkisel üretim alanı ile devam eden gezide, yüksek tünel seralarda yetiştirilen marullar, malçlı yetiştiricilik, yüksek tünel seralar ve sera sensör teknolojileri anlatıldı. Uygulama sahasında bulunan modern meyvecilik alanındaki çeşitlerden bahsedildi. 
 
Bitkisel üretim alanındaki gezinin tamamlanmasının ardından Akıllı Mera ile devam eden gezide öğrencilere, akıllı merada bulunan akıllı kapı sistemi, süt sağım tesisi ve sürü yönetim sistemi hakkında bilgi verildi.
 
 
Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisinin ardından öğrenciler, eğlenerek öğrendikleri bilgiyle birlikte doğanın içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ve tarımda teknolojinin birçok insanın hayatını kolaylaştıracağına inandıklarını dile getirdi.