Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

TABİT Kurucusu Tülin Akın, 21.Kalite Kongresi'nde

TABİT Kurucusu Tülin Akın, 21.Kalite Kongresi'nde  TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucusu Tülin Akın, Türkiye Kalite Derneği (KALDER) tarafından düzenlenen 27. Kalite Kongresi'nde konuştu.
11/14/2018       247

'Sürdürülebilir Ortak Gelecek' teması ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongre iş, bilim, akademi, sanat ve medya dünyasının isimlerini bir araya getiren kongrede Akın, tarımda dijitalleşme ve sürdürülebilirlik üzerine konuştu.

Avrupa'nın en büyük paylaşım platformlarından olan kongrede; sürdürülebilirlik ve kalkınma hedefleri, iklim değişikliği, 21. yüzyıl ekonomisi, tarım, gıda ve su yönetimi, geleceğe taşıyan teknolojiler, KOBİ'lerde yönetim kalitesi ve kurumsallaşma, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, enerji, genç girişimcilik, şehircilik ve doğanın geleceği gibi sürdürülebilirliği etkileyen pek çok konu başlığı konuşuldu.

Tarımda dijitalleşmede üzerine konuşan Akın, geleneksel tarım yöntemlerle tarım yapmanın zahmetinden bahsetti. Bu noktada teknoloji ile birlikte bilgiye erişimin sağlandığını ve beraberinde çiftçinin doğru zamanlı adımlar atabildiğini dile getirdi. Akıllı sulama sistemleri, sensörler, modern sağım teknolojileri gibi birçok teknolojiyi küçük aile çiftçilerine entegre etmek için çalışmalar yaptıklarını ve gelecek nesiller için tarımda sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaptı.