Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

Akıllı Mera Açıldı İnekler Bayram Etti

Akıllı Mera Açıldı İnekler Bayram Etti Akıllı Mera baharın gelmesi ile 25 Nisan perşembe günü açıldı.
4/25/2019       140

Hayvancılığı karlı hale getirmek ve yetiştiricilere fayda sağlamak için kurulan 210 dönümlük Akıllı Mera alanına yeşil ot ihtiyacının daha verimli bir şekilde gelişmesi amacıyla gübre işlemi uygulanmıştı ve bugün karşılığını inekler aldı.

Vodafone Akıllı Köy' de 25 Nisan Perşembe günü açılan Akıllı Mera' daki taze otlar ile buluşan inekler adeta bayram sevinci yaşadı. İleri teknolojinin gücüyle tarımsal üretimde verimliliği artırmayı, çiftçimizin sosyal yaşam standartlarını yükseltmeyi ve çevresel gelişime katkıda bulunmayı hedefleyen proje kapsamında iş ortaklarımızdan TETA ve LAKTO markaları olarak yer aldığı Vodafone Akıllı Köy'ün,  Akıllı Mera'sında LAKTO marka süt sağım sistemi, sürü yönetim sistemi ve akıllı ayraç kapı, serinletme fanları ve kaşıntı fırçaları bulunuyor.

Akıllı Mera'da sıcaklık stresine bağlı verim kaybının önlenmesi için enerji verimliliği yüksek, dayanıklı ve uzun ömürlü LAKTO Optimus havalandırma ve serinletme fanları ile yaz aylarında hayvanlara serinletme uygulaması gerçekleştiriliyor. Akıllı Mera'da  aynı zamanda ineklerin sağlığını, huzurunu ve refahını artıran LAKTO hayvan kaşınma fırçaları bulunuyor.

Dünyada ilk olan ve tüm ülkelere örnek model olan projenin, Türkiye'de 38 bin köy ve kırsal yerleşkeye ulaşması hedefleniyor.