Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

`Ege Tarım Festivali 2019` da Tabit A.Ş. ve Vodafone Akıllı Köy Standı Açıldı

`Ege Tarım Festivali 2019` da Tabit A.Ş. ve Vodafone Akıllı Köy Standı Açıldı `Ege Tarım Festivali 2019` da Tabit A.Ş. ve Vodafone Akıllı Köy Standı açıldı.
4/30/2019       303

EGE Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi tarafından, bir üniversite bünyesinde ilk kez uygulamalı tarım festivali düzenlendi. Sektör temsilcileri, çiftçiler, akademisyenler ve öğrencileri buluşturan festivalde, akıllı tarım uygulamalarıyla ilgili paylaşımlarda bulunuldu. Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri ve Vodafone Akıllı Köy' de fuar alanında standını açtı. 

EÜ Ziraat Fakültesi öncülüğünde gerçekleştirilen '1. Ege Tarım Festivali' Fakültenin Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği'nde düzenlendi. Festivalin açılış programına, düzenlenmesi için öneride bulunan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak başta olmak üzere Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Fisun Abay, EÜ senato üyeleri, sektör temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve çiftçiler katıldı. Bir üniversite bünyesinde ilk kez düzenlenen festival alanında, kurulan stantları gezip firmaların faaliyetleriyle ilgili bilgi alan Rektör Budak, ilk olarak Vodafone Akıllı Köy ve Tabit A.Ş. standına gelerek Tabit A.Ş. Ar-Ge Müdürü Orhan Kurt Tabit A.Ş. ve Vodafone Akıllı Köy Projesi hakkında blgiler verdi ve Vodafone Akıllı Köy Broşürünü incelemeleri için sundu. Prof. Dr. Necdet Budak açılış konuşmasında, dünyada tarımsal mekanizasyonun ulaştığı nokta, akıllı tarım uygulamaları, tohum, tarımsal sulama, ilaç kullanımı ve gübrelemede ortaya çıkan, gelişen en ileri teknolojilerin anlatıldığını söyledi.

'Bu Çiflikte Çok Araştırma Yaptık'

Türkiye'nin en verimli ovalarından biri olan Menemen Ovası'ndaki merkezde, uzun soluklu araştırmalar yaptıklarını hatırlatan Rektör Budak, "Ziraat Fakültesi Dekanımız Nedim Koşum hocamıza, dekan yardımcılarımıza, fakülte öğretim üyelerine böyle bir faaliyeti gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Bu çiftliğe öğrenci olarak da çok gidip geldik. Çok deneme, araştırma ve yayın yaptık. İnanılmaz bir zenginlik içerisindeyiz. Düşünün Ziraat Fakültesinin burada 3-4 bin dönüm arazisi var. Aynı şekilde Tarım Bakanlığının araştırma enstitüsünün hemen bitişiğimizde bir o kadar arazisi var" diye konuştu.

EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum ise şunları söyledi:

"Bu etkinlikle ihtiyacımız olan üretimin, özellikle ülkemizin çok ihtiyacı olan üretimin vazgeçilmez unsurları olan çiftçilerimizi, üreticilerimizi, sanayicimizi, öğrencimizi, akademisyenimizi ve bilim insanlarımızı bir araya getirmek istedik. Fuarlardaki gibi kapalı bir alanda stantlarda değil, gerçek üretimin yapıldığı sahada, çiftlikte, ahırda üretimin bütün bu paydaşlarını bir araya getirerek, yerinde görerek ve uygulayarak bilgi alışverişi yapılsın istedik."

Konuşmaların ardından müzik dinletisi ve yöresel halk dansları gösterisi yapıldı. Daha sonra, törene katılanlarla akıllı tarım uygulamalarıyla ilgili paylaşımlarda bulunuldu.

Tabit A.Ş. YK Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım: "Gelecekte Tarım ve Tarımsal Girişim"

Tabit Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım, Gelecekte Tarım ve Tarımsal Girişim temasında konuşma yaptı. Yıldırım, Gelecekte Tarımın Gelebileceği noktalara değinirken, "Gelecekte Tarım ve Tarımsal Girişim" konusundaki bilgi ve deneyimlerini anlatırken özellikle Proje Yöneticiliğini yapmakta olduğu Vodafone Akıllı Köy Projesine değindi. Vodafone Akıllı Köy Projesi ile tarım alanında teknolojinin nasıl daha verimli şekilde kullanılabileceği çalışmalarından bahseden Yıldırım, uzaktan kontrollü sulama sistemi ile sistemi cep telefonundan yönetebilinen zeytin alanında; zeytin üretimi ile ilgili toplanılan verileri Vodafone bulutundan big data analizi yaparak yeni çalışmalar ve teknolojiler için çalışmalar yapılmasına katkı sağlanıldığından, tıbbi aromatikeler alanında; kontrollü sulama ve gübreleme yaparak yaprak verim artışını sağlayarak genel olarak yüksek verim artışının sağlanabildiğinden, evalio (feremon tuzak); zararlıları çeken bir koku yayıp ve içindeki sistem çekilen zararlının tespitini ve sayısını ana makineye gönderip yoğunluğa göre zararlıların bölgedeki durumlarını ve alınacak önlemler açısından önemli bir uyarı yarattığından ve yalnızca bu alanda değil bölgede etkili olduğundan bahsetti.