Kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz...

''TABİT İle Güçlerimizi Birleştirdik''

''TABİT İle Güçlerimizi Birleştirdik'' Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk yaptığı açıklamada Türkiye'de istihdama katkısı yüzde 20, ekonomideki ağırlığı da yüzde 7'nin üzerinde olan tarım sektörünün ekonomi içindeki rolüne ve kırsal kalkınmadaki stratejik önemine dikkati çekti.
5/2/2016       2248

Programlarını çiftçiye tam destek sağlamak amacıyla güçlü işbirlikleriyle yeni bir aşamaya taşıdıklarına da dikkat çeken Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, "Dijital Çiftçi, Kazanan Çiftçi, platformunun çatısı altında TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri, Alibaba.com ve Şekerbank ile güçlerimizi birleştirdik. Bu stratejik işbirlikleriyle çiftçilerimizin yeni pazarlara, finansal kaynaklara ve bilgiye erişimini artırmayı amaçlıyoruz. Bu platformla birlikte tarımda hem dijitalleşmenin hem de globalleşmenin öncüsü olacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, kırsal alanda sürdürülebilir kalkınma için tarım sektörünün dijitalleşmesinin kritik önem taşıdığını belirterek, operatörlerinin dijital dönüşüm için 2009 yılında bir adım atıldığını anlattı

Söz konusu dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı himayesinde Vodafone Çiftçi Kulübü'nü hayata geçirdiklerini anımsatan Buruk, sosyal iş modeli olarak tanımlanabilecek bu proje ile mobil teknolojilerin imkânlarını kullanarak, kırsal alanda dijital dönüşümü sağlamayı hedeflediklerinin altım çizdi.

Tarımla ilgili güncel bilgileri, mobil iletişim sayesinde çiftçiye hızlıca ulaştırdıklarını, çiftçinin ürünlerini tek bir SMS ile online kanallar aracılığıyla yurt içi ve dışında çok daha geniş alıcı kitlesi ile buluşturduklarını belirten Buruk, "Bununla birlikte kurduğumuz işbirlikleri sayesinde, çiftçilere indirimli kredi fırsatları sunarak ve faturalarını hasat zamanında faizsiz ödemelerine imkân tanıyarak, bütçelerine destek oluyoruz" dedi.

"ÇİFTÇİ SAĞLIĞI PAKETİNDEN İSE 32 BİNİ AŞKIN ÇİFTÇİ YARARLANIYOR"

Vodafone Çiftçi Kulübü kapsamında birçok servis ve ürün sundukları bilgisini veren Ender Buruk, 'Çiftçi Haber Paketi' ile hava durumundan hal fiyatlarına, hastalık uyarılarından ilaçlama ipuçlarına pek çok tarımsal bilgiye SMS üzerinden kolayca ulaşma imkânı tanıdıklarını bildirdi.

Paket üzerinden 88 ürün çeşidi ve 957 ilçeye özel içeriklerden bugüne kadar 1,3 milyon kişinin yararlandığını kaydeden Buruk, şöyle devam etti; "Çiftçi Haber Paketi üzerinden 1,1 milyon farklı içerik paylaşılırken, 871 milyon SMS gönderildi. Diğer yandan, çiftçilerin tek bir kısa mesajla ücretsiz ilan vererek, tüm Türkiye'ye tarım ürünlerini gerçek değerinde ve aracısız satma imkânı veren Çiftçi ilan Servisi üzerinden 38 bin ilan gönderimi yapıldı. Ayrıca, çiftçilere beş günlük ilçe bazlı hava durumu, kategori bazlı sektör haberleri, detaylı ürün-fiyat bilgileri, ücretsiz ve kolay ilan verme olanağı sunan Vodafone Çiftçi Kılavuzu mobil uygulaması 16 binden fazla kullanıcı tarafından indirildi.